Posjetioci Kluba “Zmajevo srce” u Tuzli danas su imali priliku uživati u besplatnoj kafi ili drugom piću. Ovu simboličnu gestu osmislili su uposlenici RTV Slon s ciljem skretanja pažnje na važnost inkluzije, humanosti i međusobnog uvažavanja. Građani koje smo zatekli danas u kafiću, kažu, nisu došli jer je piće besplatno, nego upravo zbog pružanja podrške zaposlenicima ovog inkluzivnog ugostiteljskog objekta u kojem rade osobe sa Down sindromom.
„Došao sam ovdje da popijem kafu i uvijek dolazim kad god navratim u Tuzlu a ja sam iz Sapne.“
„Pa podržavamo mislim trebalo bi i da drugi učestvuju i uključe se u ovo“
„Šta da kažem to je neka pomoć ovoj djeci“
„Važno je to za ovu svu omladinu koja radi ovdje“
Klub “Zmajevo srce” svakodnevno živi jednu posebnu priču, priču o ljubavi, prihvatanju i inkluziji, gdje se razlike ne skrivaju, već s ponosom pokazuju. Glavni junak te priče je Saša, najpoznatiji tuzlanski konobar, koji je danas imao pune ruke posla, ali ističe da umor niti jednom nije osjetio.
„Pa nisam se umorio, inače volim da radim ovaj posao jer za mene je ovo stvarno druga priča. Dolazilo je puno raznih gostiju, obdanište, škole, saobraćajna, vatrogasci“, rekao je Saša Šunjka, konobar u Klubu „Zmajevo srce“
Pored konobara Saše, “Zmajevo srce” svakodnevno okuplja brojne goste koji ističu da novac nije najvažniji, već da istinsku vrijednost često imaju razgovor, topla riječ ili iskren zagrljaj, dok šoljica kafe u ovom ambijentu dobija posebno značenje. Među njima je i Zijo, jedan od onih koji od početka podržavaju ovu inkluzivnu priču.
„Prije svega hoću da kažem da ovdje dolazim svaki dan, najprije radi djece jer ih volim, ovdje se dobro osjećam kao kod kuće a prije svega kafa mi je najljepše sjela“, rekao je Zijo Ribić.
Događaj kojeg je danas organizovala naša medijska kuća u ovom kafiću, nije samo vid finansijske podrške. Cilj je promovisanje inkluzije osoba s Down sindromom, kako bi i ljudi poput Saše i njegovih kolega zauzeli svoje mjesto u javnom medijskom prostoru.
„Pa to je u stvari najvažniji segment, ono što mi nazivamo inkluzija to se ovdje dešava svakodnevno. Dovoljno je da dođete da vidite, kako se oni snalaze u tim svojim ulogama, kako rade taj posao trudeći se da to bude na najbolji mogući način i u tome uspijevaju“, kazao je Omer Isović, predsjednik Udruženja „Zmajevo srce“.
Ovim gestom, odnosno besplatnom kafom ili drugim pićem za sve posjetioce Kluba “Zmajevo srce” željeli smo pokazati da mediji ne smiju biti privilegija, već pravo svih građana.