Beba u BiH luksuz ili potreba?
Odluka o roditeljstvu dolazi kada se osjetimo spremni za taj poduhvat. Dijete se na svijet donosi sa ljubavlju ali isto tako iziskuje velike troškove. Posebno je to teško mladim roditeljima u Bosni i Hercegovini koji sve češće osjećaju pritisak na kućni budžet a naročito kada postanu svjesni cijena osnovnih bebi potrepština.

Brojna poskupljenja, nažalost, nisu zaobišla ni opremu i potrepštine za bebe. Istraživanja su pokazala da iako standard u zemlji ne prati onaj u državama Evropske unije, cijene proizvoda za njegu i ishranu novorođenčadi u mnogim slučajevima su više nego u Njemačkoj.
Standard bh. građana daleko je ispod standarda Europske unije, jer beba u BiH je zbog cijena dovedena u pitanje da li su luksuz ili potreba jer ipak roditelji za mlijeko, kašice, pelene, vlažne maramice i kreme za njegu beba plaćaju više nego Nijemci.
Vlažne maramice
Jedna od osnovnih bebi potrepština svakako su vlažne maramice. Majke znaju potrošiti cijelo pakovanje u toku jedne sedmice s obzirom na to da su prijeko potrebno za sve. Vlažne maramice u Bosni i Hercegovini košta između 1,95 i 8,95 KM a pakovanje sadrži od 57 do 66 komada.
Kada je u pitanju cijena vlažnih maramica u Njemačkoj za 160 komada maramica dovoljno je izdvojiti 1,95 eura što je oko 3,80 KM. Zbog toga često građani BiH kada odu u Njemačku u povratku ponesu što više potrepština. Tvrde da je to ušteda novca ali i da se izbjegnu neprijatna iznenađenja na rafovima domaćih trgovina.
Kreme za njegu bebine kože
Potrepštine koje dodatno opterećuju budžet jesu i kreme za njegu bebe. U BiH pakovanja od 50 ml dostižu cijenu do 10,65 KM, dok su u Njemačkoj dostupne već od 1 eura, što je manje od dvije marke. Cijene većih pakovanja idu do 19 KM, a u Njemačkoj maksimalno oko 17,60 KM.
Brend „Penaten“, prisutan na oba tržišta, dodatno oslikava razliku. Njihovo baby ulje u BiH dostiže cijenu od 10,75 KM, dok je u Njemačkoj upola jeftinije. Krema za pelensku regiju košta 7,75 KM kod nas, dok se u Njemačkoj može kupiti za 2,95 eura.
Pelene
Pelene za novorođenče, pakiranje od 28 komada košta 7,65 KM (Babylove), „Pampers“ 72 komada 29,55, dok su pelene za novorođenče domaćeg proizvođača u pakovanju od 44 komada 16,95 KM.

Isti paket „Babylove“ pelena u Njemačkoj košta 3,15 eura (6,20 KM), „Pampers“ 72 komada košta 14,99 eura (29 KM).
Roditeljstvo u BiH postaje sve skuplje, a sve više mladih porodica traži načine kako da, barem u prvim mjesecima djetetovog života, prođu što je moguće povoljnije.
Dohrana za bebe
Dječija hrana nije iznimka, pa su cijene i tu više na našem tržištu. Iako su mišljenja o dojenju i ishrani bebe podijeljena, postoje žene koje ne mogu dojiti stoga moraju kupovati dohranu za bebe.
Kako beba u BiH raste tako rastu i dječije potrebe pa onda u svakodnevnu ishranu roditelji ubacuju kašice i hranu.

Kašice od 190 grama koštaju od 2,20 do 3,60 KM, dok su u njemačkim marketima rasponi cijena između 60 centi i 1,20 eura (1,20 – 2,35 KM).
Zamjensko mlijeko „Aptamil 1“ od 800 grama košta 39 KM, „Nan 1“ od 800 grama 39,10 KM, „Babylove“ od 500 grama zavisno od uzrasta kreće se od 9,45 do 12,80 KM.
„Aptamil 1“ u Njemačkoj košta 18,95 eura (37 KM), „Nan 1“ u istoj gramaži košta 17,51 euro (34,50 KM), dok „Babylove“ košta 4,95 eura (9,70 KM).
Pomoć Vlade Federacije BiH
Svjesni inflacije i poskupljenja svih namirnica potrebnih za normalan život te za dostojanstven rast i razvoj beba u BiH, Vlada Federacije BiH odnosno ministarstvo za rad, socijalnu politiku i povratak ali i Kantonalna ministarstva odlučili su se na pomoć majkama porodiljama.
Tako već nekoliko godina majke porodilje bilo da su zaposlene ili nezaposlene na račun dobijaju 1.000 KM godinu dana ( u zavisnosti od Kantona), a također u FBiH za svako novorođeno dijete u tekućoj godini jednokratno dobiju 1.000 KM.
Pored ovoga, žene imaju pravo i na dječiji dodatak te ukoliko imaju više djece na pomoć u okviru “Porodice tri plus”
Možda će vas zanimati i ovi tekstovi:
Od 1. jula niži doprinosi: Hoće li plata ostati ista ili?
Promjena prezimena nakon razvoda: Potrebno 12 dokumenata i šest mjeseci