Tuzla njeguje kulturu sjećanja: Najavljena manifestacija “Dani sjećanja na genocid u Srebrenici”

U Tuzli će i ove godine, u periodu od 30. juna do 12. jula, biti održana manifestacija “Dani sjećanja na genocid u Srebrenici”. Kroz bogat i raznovrstan program, cilj manifestacije je njegovanje kulture sjećanja na genocid počinjen nad Bošnjacima u julu 1995. godine.

Manifestaciju drugu godinu zaredom zajednički organizuju Medžlis Islamske zajednice Tuzla, JU Bosanski kulturni centar TK, Institut za društvena i religijska istraživanja, JU Specijalna biblioteka „Behram-beg“, Behram-begova medresa, Narodno pozorište Tuzla, BZK Preporod, Centar za kulturu Tuzla i neformalna grupa građana „8372 za Srebrenicu“, uz podršku Muftijstva tuzlanskog i Grada Tuzla.

Tim povodom danas je održana press konferencija na kojoj je najavljen program, koji obuhvata sljedeće događaje:

  • Ponedjeljak, 30. juni u 19:00 – Promocija knjige “Negiranje: posljednja faza genocida”, Plava sala BKC TK
  • Utorak, 1. juli u 18:30 – Razgovor sa mr. Ramizom Salkićem o genocidu i ratnim zločinima u bosanskom Podrinju, Čitaonica biblioteke “Behram-beg”
  • Srijeda, 2. juli u 19:00 – Otvaranje izložbe “Imami šehidi žrtve genocida u Srebrenici”, BKC TK
  • Četvrtak, 3. juli u 19:00 – Promocija knjige “Bijeli cigani”, Plava sala BKC TK
  • Ponedjeljak, 7. juli u 18:30 – Prikaz filma “Liplje – povratak u slobodu”, Amfiteatar Behram-begove medrese
  • Srijeda, 9. juli u 19:30 – Međunarodna predstava “A come Srebrenica (A kao Srebrenica)”, Narodno pozorište Tuzla
  • Četvrtak, 10. juli u 18:30 – Mirna šetnja “8372 koraka za Srebrenicu”, ispred BKC TK
  • Četvrtak, 10. juli u 20:50 – Centralni program manifestacije, Trg slobode
  • Subota, 12. juli u 19:30 – Međunarodna predstava “The flowers of Srebrenica (Cvijeće Srebrenice)”, Narodno pozorište Tuzla

Govoreći na konferenciji za medije, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Tuzla hafiz Ahmed-ef. Huskanović istakao je važnost kontinuiranog podsjećanja na genocid.

“Ove manifestacije nas pozivaju da ne zaboravimo. Dok mi svake godine govorimo o važnosti sjećanja, istovremeno traje proces negiranja genocida. Pitam se šta bi bilo da šutimo. Zato je važno da svi mi, uz podršku institucija i zajednice, u Tuzli budemo glas istine i opomene”, Poručio je efendija Huskanović, naglašavajući i važnost uključivanja mladih te izrazivši zadovoljstvo velikim odzivom građana na događaje koji su organizovani prethodnih godina.

Benjamin Bajrektarević iz JU BKC TK ukazao je na širinu pristupa ovogodišnjoj manifestaciji:

“Dani sjećanja ove godine obuhvataju knjige, filmove, predstave – sve ono čime kultura tretira ovu temu. Promocije, poput one o negiranju genocida, donose vrijedna međunarodna izdanja i autore koji se bave ovom tematikom. Kroz roman “Bijeli cigani” podsjećamo i na zaboravljene zločine prije Srebrenice, kao što je genocid u Šahovićima”,  rekao je Bajrektarević.

Sekretar Instituta za društvena i religijska istraživanja Emir Šečić najavio je izložbu čiji je autor “Imami šehidi žrtve genocida u Srebrenici”, a koja će biti otvorena 2. Jula.

“Predstavit ćemo 25 umjetničkih portreta imama ubijenih u genocidu, uz njihove biografije, fotografije džamija u kojima su službovali i nišane. Četverica i dalje nemaju mezar. Ova izložba je rezultat šestomjesečnog naučno-istraživačkog rada i prvi ozbiljan pokušaj da se dokumentuje žrtva imama u Srebrenici”, istakao je Šečić.

Adin Huremović, jedan od inicijatora tuzlanske mirne šetnje “8372 za Srebrenicu”, najavio je jubilarno deseto izdanje ove šetnje koja će biti održana 10. jula.

“Šetnja je izraz poštovanja prema žrtvama i podrška njihovim porodicama. Ove godine ona ima posebnu težinu jer se obilježava i 30 godina od genocida. Naš je zadatak da svaki korak bude ispisivanje istine i da, kao građani ovog grada, budemo rame uz rame s preživjelima. Svi mi i danas moramo jasno govoriti o genocidu u svim drugim zločinima u BiH. Imamo obavezu da podsjećamo i čuvamo sjećanje, jer je to jedini put da Bošnjaci opstanu na ovim prostorima”, poručio je Huremović.

Organizatori pozivaju sve građane Tuzle i Tuzlanskog kantona da svojim prisustvom podrže manifestaciju i na dostojanstven način odaju počast nevinim žrtvama najvećeg zločina na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata.

više iz ove kategorije