Princeza Dijana: Na današnji datum rođena je humanitarka koja je ostavila trag i u Tuzli

Princeza Dijana, djevojka koja je osvojila svijet, „princeza iz naroda“ rođena je na današnji datum.

Djevojka iz Sandringhama koja je osvojila svijet

Princeza Dijana rođena je 1. jula 1961. godine u engleskom selu Sandringham, a svijet je pamti kao osobu koja je redefinisala ulogu članice kraljevske porodice. Iako je poticala iz aristokratske porodice Spencer, svjetsku slavu stekla je udajom za princa Charlesa, sina britanske kraljice Elizabete II. No, ono po čemu je postala zaista voljena jeste njena sposobnost da dotakne živote običnih ljudi i pruži pažnju onima koje je svijet često ignorisao.

Princeza Dijana kao simbol empatije i borbe

Princeza Dijana bila je mnogo više od titule, mnogo više od protokola. Bila je glas onih koji ga nisu imali, zaštitnica marginaliziranih i simbol suosjećanja. Njena borba za one koji pate nije prestala ni nakon razvoda, naprotiv, tada je njena humanost dobila još širu dimenziju.

Borba protiv mina: Kada princeza postane svjedok rata

Posebnu pažnju princeza Dijana je posvetila borbi protiv mina, tihih ubica koje ne prepoznaju ni mir ni kraj rata. Upravo je zbog tog aktivizma u avgustu 1997. godine posjetila Bosnu i Hercegovinu, svega nekoliko sedmica prije svoje smrti. U sklopu saradnje s organizacijama koje su pomagale žrtvama mina, stigla je i u Tuzlu, gdje je razgovarala s preživjelima, posjećivala bolnice i ulazila u minirana područja.

Tokom posjete porodici Suljkanović u naselju Dobrnja, princeza Dijana je rekla: „Ono što sam ovdje čula, zauvijek će ostati sa mnom.“

Susret s ovom porodicom nije bio unaprijed planiran, ali je bio iskreno željen; i sa jedne i sa druge strane.

Tuzlanska tišina i poruka bez politike

U Tuzli i danas mnogi pamte njen dolazak, tišinu kojom je slušala priče žrtava, skromnost kojom je hodala našim ulicama, bez pompe i rigidnog osiguranja koje je mogla zahtijevati. Bila je to prisutnost koja nije tražila pažnju, već je nudila razumijevanje. Tokom susreta sa ženama koje su preživjele rat i sa žrtvama mina, kazala je: „Ja nisam političarka, moj interes je isključivo humanitaran.“

Tom rečenicom je jasno dala do znanja da ne dolazi zbog politike, već zbog ljudi.

Fotografije princeze Dijane kako razgovara s ranjenicima, posjećuje bolnice i stoji u dvorištima porušenih kuća, obišle su svijet. Nisu to bile protokolarne posjete, princeza Dijana se spuštala do ljudi, gledala ih u oči i pokazivala da empatija nije slabost, nego snaga.

Trag koji ostaje: Tuzla, svijet i naslijeđe Diane

Britanski magazini, pišući o njenoj balkanskoj turneji, posebno su isticali Tuzlu. Town & Country objavio je: „Njen boravak u Tuzli bio je najmanje zvaničan, a najviše ljudski.“

I upravo u tome leži snaga njenog naslijeđa, u iskrenosti koja nije tražila priznanje.

Njena borba protiv mina doprinijela je i međunarodnom pritisku koji je krajem te iste godine rezultirao Ottawskom konvencijom, sporazumom kojim su brojne zemlje zabranile upotrebu protivpješadijskih mina. Diana nije dočekala da vidi potpisivanje tog sporazuma, ali je svijet znao da je ona bila jedna od onih koji su pomogli da se taj cilj ostvari.

Više od mode: Stil kao odraz karaktera

Princeza Dijana i Džon Travolta

Osim humanitarnog rada, princeza Dijana bila je i modna ikona. Njeni izbori su i danas tema modnih revija i izložbi; elegantna, nenametljiva, uvijek dostojanstvena. Umjela je nositi i večernje haljine i obične farmerke s jednakom gracioznošću, a njen stil i danas inspiriše žene širom svijeta.

Princeza koja je ostala bliska narodu

Princeza Dijana poginula je 31. augusta 1997. godine u saobraćajnoj nesreći u Parizu. Njena smrt potresla je planetu, ali ono što je ostalo iza nje nije samo tuga, ostala je lekcija. U Tuzli, kao i širom svijeta, sjećanje na princezu Dijanu nije vezano samo za prošlost, već za nadu u humaniju budućnost, u kojoj i dalje vjerujemo da je blizina prema čovjeku najvažniji čin plemenitosti.

više iz ove kategorije