Tuzlanski kanton bilježi sve veći broj saobraćajnih nesreća. Jedna takva dogodila se u Tuzli proteklog vikenda, kada je život izgubio 22 godišnji mladić, a šest osoba je povrijeđeno.
Najveći broj saobraćajnih nesreća dešava se u kasnim večernjim i ranim jutarnjim satima, a najčešće stradaju mlađe osobe. Prema mišljenju građana koje smo anketirali, neprilagođena brzina i vožnja pod dejstvom alkohola predstavljaju ključni uzrok sve većeg broja saobraćajnih udesa.

„Ta omladina što vozi, to je sve 19, 20, 21, 22 godine. Auta prejaka i za starije i za ozbiljnije, noćni izlasci, barovi, kafići, trke prepucavanja koje auto je bolje, čije auto je brže i eto belaja“
„Mislim da ova omladina previše vozi brzo, preticanje i to. Uzrok kao što sam rekla preticanje, luda vožnja, telefoni, to najviše“
„Mislim da je brza vožnja, mladi ljudi neiživljeni, puno energije unutarnje koju ispoljavaju na takav način.“ poručili su građani Tuzle.

U 2024. godini zabilježen je porast broja saobraćajnih nezgoda sa smrtnim ishodom, sa oko stotinu nesreća više u odnosu na prethodnu godinu, kao i veći broj stradalih. Prema ocjenama stručnjaka, glavni uzroci ovih nesreća su vožnja neprilagođenom brzinom, neodgovorno ponašanje za volanom, upotreba mobilnih telefona tokom vožnje i kršenje saobraćajnih propisa, pri čemu su najčešće žrtve mladi u dobi od 18 do 30 godina.
„Kada je u pitanju broj saobraćajnih nezgoda na području TK u 2024. godini imamo 3144 saobraćajne nezgode što je povećanje za 3 posto u odnosu na prošlu godinu 2023 godinu za 90 saobraćajnih nezgoda. Broj poginulih lica 2024. godine bilo je 27 poginulih lica što je 7 više u odnosu na 2023. godinu kada smo imali 20 poginulih osoba.“ kazao je Samir Gabeljić, šef Odsjeka za saobraćaj pri Ministarstvu trgovine, turizma i saobraćaja TK.
Brza vožnja i kršenje saobraćajnih pravila postali su svakodnevna pojava, posebno izražena na društvenim mrežama gdje nesavjesni vozači dijele snimke svojih rizičnih vožnji kako bi privukli pažnju. Profesionalna vatrogasna jedinica Tuzla upozorava mlade vozače da ne slijede takve primjere, jer takvo ponašanje predstavlja ozbiljno ugrožavanje sigurnosti i može imati tragične posljedice.
SNIMCI NEPROMIŠLJENE I BRZE VOŽNJE KOJI SE ČESTO OBJAVLJUJU NA DRUŠTVENIM MREŽAMA
„Možemo apelovati na mlade momke da prilagode vožnju uslovima, da ne voze brzo, da ne konzumiraju alkohol, da u noćnim satima ne pokušavaju da se trkaju ili bilo šta drugo što može prouzrokovati ovakvu jednu nesreću.“ kazao je Jasmin Habul, zamjenik starješine PVJ Tuzla.

Kako bi podigli svijest među mladima i svim učesnicima u saobraćaju, resorno ministarstvo pokrenulo je kampanju pod nazivom „Koliko vrijedi tvoj život“. Ističu da je upravo edukacija o saobraćajnim nesrećama i njihovim posljedicama od presudnog značaja za unapređenje saobraćajne kulture.
VIŠE O KAMPANJI ČITAJTE OVDJE
„Ona je osmišljena je u dva tromjesečna ciklusa. U prvom ćemo dati fokus na godišnji odmor, učesnike u saobraćaju, motocikliste, bicikliste, vozače trotineta i sl. Dok ćemo u drugom dijelu kampanje od 10. do 12. mjeseca fokus biti na učesnicima u saobraćaju prevashodno đacima, korištenje sigurnosnog pojasa, smanjenje brzine.“ navodi Nenad Lukanović, pomoćnik ministra za saobraćaj TK.

Vozačima se preporučuje da striktno poštuju saobraćajne propise, posebno one koji se odnose na ograničenja brzine, te da ne upravljaju vozilom pod utjecajem alkohola, jer jedino tako mogu zaštititi sebe i ostale učesnike u saobraćaju.
Od pelena do udžbenika: Koliko košta roditeljstvo u TK?