Dnevnik TV Slon 15.04.2026.g.
Obilježena je 34. godišnjica formiranja Armije Republike Bosne i Hercegovine i 21. godišnjica Drugog pješadijskog rendžerskog puka Oružanih snaga BiH. Poslane su poruke o značaju očuvanja sjećanja na borbu za državu, ali i o budućnosti Bosne i Hercegovine u okviru euroatlantskih integracija. Prilog donosi naša Jasmina Ibrahimović.
Polaganjem cvijeća šehidima i poginulim borcima ili na druge prikladne načine, Dan Armije RBiH obilježen je u cijeloj Bosni I Hercegovini. Time je iskazano duboko poštovanje prema šehidima i poginulim borcima, kao i trajna opredijeljenost da se čuva sjećanje na njihovu žrtvu i doprinos odbrani Bosne i Hercegovine. Dan Armije Republike Bosne i Hercegovine ostaje trajni simbol hrabrosti, odlučnosti i borbe za slobodu, ali i obaveza svih generacija da njeguju vrijednosti mira, zajedništva i međusobnog uvažavanja.
Ministar odbrane BiH Zukan Helez izjavio je da će novi helikopteri za Oružane snage BiH stići sa kompletnom opremom, uključujući savremene sisteme za spašavanje, čime će, osim jačanja vojnih kapaciteta, biti unaprijeđena i zaštita građana u kriznim situacijama. Naveo je da ugovor sa kompanijom „Leonardo“ obuhvata i obuku 12 pilota u Philadelphiji, dodatno osposobljavanje tri instruktora, simulatore letenja, rezervne dijelove, održavanje i prateću opremu. Zamjenik ministra odbrane Aleksandar Goganović istakao je da će šest novih helikoptera biti na raspolaganju i civilnim vlastima u slučaju prirodnih nepogoda, uz zahvalnost Sjedinjenim Američkim Državama na podršci projektu.
Nakon usvajanja u Predstavničkom domu, izmjene Zakona o Južnoj plinskoj interkonekciji podržao je i Dom naroda Parlamenta FBiH, čime je napravljen novi korak ka realizaciji ovog važnog energetskog projekta. Za zakon je glasao 61 delegat, jedan je bio suzdržan, a tri protiv. Među ključnim izmjenama je promjena investitora, pa se umjesto BH Gasa kao nosilac projekta sada navodi američka kompanija AAFS Infrastructure and Energy. Zakon predviđa i proširenje mreže novim odvojcima prema više gradova, uključujući i pravac Kladanj, Tuzla, dok se potpisivanje sporazuma između BiH i Hrvatske očekuje krajem mjeseca u Dubrovniku.
Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt izjavio je nakon sastanka s predsjednikom Austrije Alexanderom Van der Bellenom da evropske integracije Bosne i Hercegovine moraju hitno biti ubrzane. Schmidt je istakao da BiH ima na raspolaganju milijardu eura za razvoj, ali da još nije u poziciji da koristi taj novac, te poručio da odgovornost za napredak nije na međunarodnoj zajednici, nego na domaćim političarima i biračima. Dodao je da BiH u budućnosti vidi unutar Evropske unije i naglasio da će se i dalje zalagati za taj cilj.
Postupajući tužilac Kantonalnog tužilaštva predložio određivanje pritvora za 32.godišnjeg Nedima Husejnbašića iz Banovića zbog sumnje da je počinio krivično djelo neovlaštene proizvodnje i stavljanja u promet opojnih droga. Šta je pronađeno tokom pretresa i ostale detalje policijskog izvještaja možete pronaći na našem web portal rtvslon.ba
Preporučujemo vam da potražite I vijest pod naslovom “Nova prevara na Facebooku, lažna prodaja xBon i aBon dopuna krade podatke s kartica” u kojoj ćete pronaći informacije o tome kako prepoznati lažne poruke I još važnije, kako se zaštititi.
Donosimo vam i zanimljivu priču iza fotografije koju je objavio član Predsjedništva BiH Željko Komšić, a koja je vezana za obilježavanje Dana Armije RBiH. Na fotografiji vidimo Komšića zajedno sa svojim saborcima tokom perioda agresije na Bosnu i Hercegovinu.
Još vijesti, informacija, fotografija i video snimaka pronađite i na našim društvenim mrežama, odnosno Facebooku i Instagramu, gdje vam svakodnevno donosimo zanimljiv sadržaj i razne informacije iz zemlje i svijeta.
U Tuzli će od 16. do 18. aprila biti održani 17. Tuzlanski neurološki susreti, jedan od značajnijih stručnih skupova iz oblasti neurologije u Bosni i Hercegovini. Ova manifestacija, koja je prvi put održana 2011. godine na inicijativu profesora doktora Osmana Sinanovića, i ove godine okupit će brojne stručnjake s ciljem razmjene znanja i iskustava o savremenim pristupima u dijagnostici i liječenju neuroloških oboljenja.
U Tuzli je danas potpisan Protokol o pružanju podrške hraniteljskim porodicama na području Tuzlanskog kantona, čime je napravljen novi korak ka jačanju sistema brige o djeci bez roditeljskog staranja. Protokol su potpisali Ministarstvo za rad, socijalnu politiku i povratak Tuzlanskog kantona, SOS Dječija sela u BiH, te svi centri za socijalni rad s područja kantona. Time je uspostavljena šira mreža saradnje koja bi, kako je istaknuto, trebala doprinijeti razvoju hraniteljstva, većem broju hraniteljskih porodica uključenih u programe podrške, ali i kvalitetnijim uslovima za djecu koja odrastaju u ovakvom obliku porodične brige.
Iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike saopćeno je da će isplata dječijeg dodatka u Federaciji BiH ovog mjeseca kasniti zbog prelaska na novu bazu podataka i unapređenja sistema. Naveli su da je do zastoja došlo tokom prenosa podataka po kantonima, posebno u Kantonu Sarajevo, gdje su evidentirana tehnička preklapanja između stare i nove baze. Očekuje se da će problem biti otklonjen sutra, nakon čega će nalozi za isplatu biti upućeni Ministarstvu finansija. Iz Ministarstva su poručili da je riječ o jednokratnom kašnjenju.
Na području Tuzlanskog kantona danas je počela isplata više vrsta socijalnih davanja, potvrđeno je iz Ministarstva finansija TK. Isplaćene su naknade za civilne žrtve rata za mart 2026. godine u ukupnom iznosu od oko 491 hiljadu KM, kao i naknade porodiljama. Za porodilje koje nisu u radnom odnosu izdvojeno je 1.900.872 KM, dok je za zaposlene porodilje isplaćeno 41.834 KM. Isplate su realizovane na osnovu dokumentacije resornog ministarstva dostavljene 14. aprila.
Iako je zvanična grijna sezona završena, isporuka toplotne energije u Tuzli neće biti odmah obustavljena. Grijanje će se nastaviti sve dok se ne ispune propisani uslovi za njen prestanak, odnosno dok temperatura zraka tri dana zaredom u 21 sat ne bude iznad 12 stepeni. Ovakva praksa primjenjuje se kako bi se građanima osigurali adekvatni uslovi boravka u periodima promjenjivih vremenskih prilika, koje su česte u proljetnim mjesecima. Grijna sezona u Tuzli u pravilu počinje 15. oktobra i traje do 15. aprila, a može započeti i ranije ukoliko vremenski uslovi to zahtijevaju, odnosno ukoliko temperature zraka budu značajno niže od uobičajenih za taj period.


