Kako se odjaviti iz Njemačke: Vodič za građane koji se žele preseliti u drugu državu

Kako se odjaviti iz Njemačke, očistiti račune, odjaviti se iz firme, spakovati kofere. Proces nije jednostavan.

Odjava iz Njemačke nije jednostavan korak, bez obzira na to vraćate li se u Bosnu i Hercegovinu, Srbiju, Hrvatsku, Crnu Goru ili neku drugu zemlju bivše Jugoslavije. Iako odluka o povratku može biti emotivno motivisana, administrativni dio zahtijeva pažljivu pripremu kako biste izbjegli neugodna iznenađenja nakon povratka, koja mogu biti itekako skupa u slučaju da prekršite pravila.

Njemačka birokratija, poznata po svojoj preciznosti, ne prestaje s vašim odlaskom. Naprotiv, potrebno je uredno zatvoriti sve obaveze kako vas kasnije ne bi pratili neplaćeni računi, nevažeći ugovori ili čak zakonske posljedice.

Počnite od poslodavca

Ako ste zaposleni u Njemačkoj, prvi korak je podnošenje pismenog otkaza (Kündigung) vašem poslodavcu. Ugovor o radu se prekida samo putem potpisanog fizičkog pisma – e-mail, čak i sa skeniranim potpisom, nije dovoljan.

Ukoliko ste samozaposleni, morate odjaviti svoju djelatnost kod poreske uprave (Finanzamt) i/ili privredne službe (Gewerbeamt). Odjavni formular je dostupan na stranicama gradske uprave, a često se može poslati e-mailom uz skeniranu ličnu kartu.

Obavijestite stanodavca na vrijeme

Najamni ugovori u Njemačkoj uglavnom imaju otkazni rok od tri mjeseca. Raskid ugovora se vrši isključivo pismenim putem, slanjem otkaza poštom (Einschreiben Rückschein). Potpis svih osoba navedenih u ugovoru je obavezan.

Ako pronađete zamjenskog stanara (tzv. Nachmieter), moguće je da stanodavac prihvati raniji raskid – ali to zavisi isključivo od njegove odluke.

Raskinite ugovore s pružateljima usluga

Odmah po donošenju odluke o povratku, sastavite listu ugovora koje imate: internet, mobilna telefonija, struja, osiguranje, članstva u klubovima i slično. Za većinu ugovora važe otkazni rokovi, a neki će zahtijevati potvrdu o odjavi adrese (Abmeldung).

Za struju, obavezno zabilježite stanje brojila na dan iseljenja. U slučaju interneta i mobilnog telefona, ako su prošle dvije godine od potpisivanja ugovora, možete ga otkazati s rokom od mjesec dana, u skladu s novim propisima. Kod osiguranja, posebno zdravstvenog, zakonsko osiguranje je lakše raskinuti uz potvrdu o odjavi, dok privatni osiguravatelji mogu tražiti dodatnu dokumentaciju.

Bankovni račun ostavite otvoren do kraja

Nemojte prerano zatvarati bankovni račun – ostavite ga aktivnim kako biste primili eventualne povrate (npr. depozit od stanodavca, povrat poreza i sl.) i omogućili plaćanje zadnjih obaveza. Zatvaranje računa se može obaviti lično u banci ili putem interneta.

Odjava adrese (Abmeldung) je obavezna

Najvažniji administrativni korak je odjava adrese u lokalnoj gradskoj upravi (Bürgeramt). Odjava se mora izvršiti najkasnije dvije sedmice nakon napuštanja Njemačke, a može se podnijeti i sedam dana prije preseljenja. Neki gradovi nude online opciju, ali odlazak lično u ured je sigurniji jer odmah dobijete potvrdu o odjavi.

Ova potvrda je ključni dokument za prekid ugovora, raskid osiguranja i porezne prijave.

Ne zaboravite poreznu prijavu

Povrat poreza se ne dešava automatski po napuštanju Njemačke. Potrebno je podnijeti poresku prijavu za tekuću godinu (naredne kalendarske godine). To možete učiniti i iz inostranstva, a mnogi koriste usluge ovlaštenih savjetnika kako bi maksimizirali povrat.

Zdravstveno osiguranje – posebno važna stavka

Njemački zakon propisuje da svako mora imati zdravstveno osiguranje. Ako ne odjavite adresu, osiguranje vas može nastaviti teretiti i nakon odlaska. Za javno osiguranje je dovoljan Abmeldung, ali kod privatnog će možda biti potrebni dodatni dokazi o trajnom odlasku iz zemlje ili nova osiguravajuća polisa u zemlji povratka.

Penzija: saznajte svoja prava

Ako planirate dugoročni povratak, posebno ako odlazite izvan EU, obavezno kontaktirajte Njemačku službu za penzijsko osiguranje (Deutsche Rentenversicherung). U zavisnosti od godina staža i zemlje povratka, moguće je ostvariti povrat uplaćenih doprinosa ili prava na penziju u starosti.

Ne ostavljajte dugove

Napustiti Njemačku s neplaćenim obavezama je rizično. Telekom operateri, osiguravatelji, teretane, biblioteke i drugi mogu pokrenuti proces naplate preko agencija koje često djeluju i van granica Njemačke. Zbog takvih dugovanja, u budućnosti biste mogli imati probleme s povratkom ili novim preseljenje.

Kada sve ovo uradite, ona legalno, bez problema možete napustiti Njemačku i preseliti se u drugu državu, ili vratiti se svojoj domovini.

Sada znate kako se odjaviti iz Njemačke.


Radni staž možete uplaćivati i bez zaposlenja, evo kako

pročitajte i ovo