Stalni predstavnik Bosne i Hercegovine pri Ujedinjenim narodima Zlatko Lagumdžija obratio se u sjedištu UN-a na obilježavanju Međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici, naglasivši važnost sjećanja, istine i odgovornosti za budućnost čovječanstva.
Lagumdžija je na početku izrazio zahvalnost prisutnima na dolasku i zajedničkom trenutku sjećanja, saosjećanja i solidarnosti, ukazujući na važnost podrške u borbi protiv zaborava i negiranja.
– Zahvaljujem generalnom sekretaru na njegovoj poruci, kao i gospodinu Courtneyju Rattrayu što je s nama danas i što ju je prenio. Posebnu zahvalnost upućujem članu Predsjedništva BiH Denisu Bećiroviću, čije je liderstvo i posvećenost kulturi sjećanja ostalo postojano, dostojanstveno i istrajno, čak tri decenije nakon genocida – rekao je Lagumdžija.
On je zahvalio i predsjedniku Generalne skupštine UN-a Philmonu Youngu, te specijalnoj savjetnici generalnog sekretara za prevenciju genocida Pramili Patten na, kako je rekao, promišljenim i duboko dirljivim porukama.
Posebnu zahvalnost iskazao je Muniri Subašić i Mireli Osmanović koje predstavljaju dvije generacije preživjelih.
– One nose teret historije na svojim plećima, ali su odlučne da ih ta historija ne definiše. Grade budućnost na temelju sjećanja, saosjećanja i zajedničke posvećenosti miru. Veliko hvala i Umi Čizmić čije je izvođenje odlomka iz Srebreničkog inferna ostavilo snažan emotivni i umjetnički dojam – rekao je Lagumdžija.
On je istaknuo kako je Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici, ustanovljen prošle godine rezolucijom Generalne skupštine UN-a, mali simbolički čin priznanja preživjelima i njihovim porodicama, nakon tri decenije borbe za međunarodno priznanje genocida i protiv revizionizma.
– Rezolucija nam daje dodatnu snagu da nastavimo rad na njenoj primjeni – da presude za genocid u Srebrenici prenesemo iz sudnica u učionice, na putu ka istini, pravdi, pomirenju i globalnoj prevenciji genocida – rekao je.
Upozorio je da genocid u Srebrenici, i pored presuda međunarodnih sudova, i dalje nailazi na prešutno odobravanje nekih aktera, a negiranje se koristi kao politički alat.
– Negiranje nije lokalni problem – ono je globalni izazov. Moramo se snažno oduprijeti svakom pokušaju prekrajanja historije. Moramo biti čuvari istine – poručio je.
Govoreći o simbolici bijelog cvijeta, Lagumdžija je rekao da je cvijet Srebrenice postao snažan simbol gubitka, otpornosti, oprosta i majčinske ljubavi, ali i vjere u budućnost.
– Cvijet Srebrenice neumorno nas podsjeća i šalje jasnu poruku – Srebrenica se nikada više ne smije ponoviti. Nigdje i nikome – poručio je Zlatko Lagumdžija na kraju svog obraćanja u sjedištu Ujedinjenih naroda.