Radovi i gužve na cestama i graničnim prelazima u BiH

Na nekoliko dionica magistralnih cesta u Bosni i Hercegovini trenutno se izvode radovi, što usporava saobraćaj i povremeno stvara zastoje.

Posebno je frekventno na pravcima Zenica–Žepče kod Topčić Polja, Ustikolina–Goražde u mjestu Mravinjac, Sarajevo–Pale, Vrhpolje–Ključ, Olovo–Semizovac i Jablanica–Prozor. Na magistralnoj cesti Jablanica–Blidinje saobraćaj je dozvoljen svim vozilima do 3,5 tone ukupne mase.

Na izlazu iz Bosne i Hercegovine duge kolone vozila formirane su na graničnim prelazima Izačić, Velika Kladuša, Gradina i Gradiška.

Na ostalim prelazima povremeno se bilježi pojačan promet, ali putnička vozila za sada ne čekaju duže od pola sata. Granični prelaz Brčko otvoren je samo za vozila do 3,5 tone.

Situacija na granicama može se mijenjati iz sata u sat, pa se vozačima preporučuje da redovno prate informacije, uključujući i video nadzor dostupan na stranici www.bihamk.ba.

Na graničnom prelazu Karakaj kod Zvornika zabranjen je prolazak vozilima težim od pet tona.

Teretna vozila preusmjeravaju se na Bratunac ili Raču, dok autobusi mogu koristiti GP Šepak. Na Šepku teretni saobraćaj je moguć od 09 do 13 sati i od 22 do 06 sati, a vikendom samo u noćnim terminima od 22 do 06 sati.

Učesnicima u saobraćaju savjetuje se da put planiraju unaprijed, voze smireno, održavaju bezbjedno odstojanje i izbjegavaju nagla kočenja, posebno u uslovima pojačanog prometa.

Motociklistima se preporučuje dodatni oprez pri preticanju, nošenje zaštitne opreme i defanzivna vožnja, jer ih vozači automobila u gužvama često teže uočavaju.

pročitajte i ovo