Mediji u BiH u padu…
Bosna i Hercegovina pala je za pet mjesta na Svjetskom indeksu medijskih sloboda i trenutno zauzima 86. poziciju među 180 zemalja, što potvrđuje nastavak negativnog trenda kada je riječ o stanju slobode medija u zemlji.
Taj pad potvrđuju i rezultati istraživanja koje je provedeno u saradnji s organizacijom Friedrich Ebert Stiftung i Udruženjem BH novinari, a predstavljeno je danas u Banjoj Luci i Sarajevu.
Građani BiH najviše vjeruju medijima i vjerskim zajednicama
Prema rezultatima istraživanja, najviše povjerenja građani BiH i dalje imaju u medije (66,8 posto) i vjerske zajednice (52,1 posto), a slijede institucije vlasti (45,8 posto), međunarodna zajednica (32 posto) i nevladin sektor (17,3 posto).
Političke partije i političari ostaju na dnu ljestvice s povjerenjem od 10, odnosno 7,3 posto.
U poređenju s prethodnom godinom, primjetan je pad povjerenja u nevladine organizacije, međunarodne aktere i političare, dok je zabilježen neznatan porast kada je riječ o medijima i institucijama vlasti.
U FBiH povjerenje u medije premašuje 90 posto, u RS-u tek 18 posto
Rezultati ukazuju na jasne razlike između entiteta. U Federaciji BiH građani najviše vjeruju medijima, zatim institucijama vlasti i vjerskim zajednicama.
U Republici Srpskoj situacija je obrnuta – najviše povjerenja ima prema vjerskim zajednicama, dok u medije vjeruje svega 18,6 posto ispitanika.
Povjerenje u političke partije i političare veće je među ispitanicima u RS-u, dok je u FBiH izraženije nepovjerenje prema političkom krugu. Povjerenje u nevladin sektor i međunarodne organizacije u RS-u gotovo da ne postoji, a istraživači vjeruju da je to posljedica nedavne kampanje protiv USAID-a i prestanka njegovog djelovanja u tom entitetu.
Rad novinara pod političkim pritiscima
Čak 82,4 posto ispitanika smatra da je rad novinara u BiH politički motivisan. U FBiH taj stav dijeli 74 posto građana, dok je u RS-u taj procenat izuzetno visok – 96,4 posto. U odnosu na 2024. godinu, u RS-u je zabilježen značajan porast nepovjerenja u profesionalnu nezavisnost novinara.
Internet postaje glavni izvor informacija u BiH
Građani u Federaciji BiH se najčešće informišu putem televizije, zatim interneta i društvenih mreža. U RS-u, internet je dominantan izvor informisanja, znatno ispred tradicionalnih medija. Na nivou BiH, internet koristi 49,7 posto građana kao glavni izvor informacija, dok se televizijom služi tek 28,3 posto.
Prema ocjeni ispitanika, najkvalitetnije informacije dolaze s interneta – tako misli 62,9 posto građana. Međutim, iz Udruženja BH novinari upozoravaju da online prostor često sadrži manje kvalitetne sadržaje u odnosu na klasične medije.
Političari i medijski vlasnici najčešći kršioci novinarskih prava
Ispitanici smatraju da su političari i političke partije glavni kršioci prava novinara (71,5 posto), a slijede vlasnici i urednici medija. U Republici Srpskoj, građani navode i Ured visokog predstavnika i međunarodne aktere kao dio problema, što istraživači povezuju s aktuelnom političkom klimom.
Novinari bez zaštite: upozorenja iz redova medijskih radnika
Na predstavljanju rezultata u Banjoj Luci, novinarka Milkica Milojević navela je da ovakva disproporcija u povjerenju između entiteta nikada nije bila izraženija. Sandra Arbutina, urednica “Nezavisnih novina”, izjavila je da je članica radne grupe za izradu zakona o medijima, ali da se ta grupa nikada nije zvanično sastala osim jednom. Izrazila je zabrinutost zbog planiranog registra medija, čija implementacija, kako je rekla, izaziva sumnje.
Urednik portala “Buka” Aleksandar Trifunović upozorio je na kontinuirano targetiranje novinara u RS-u, posebno od strane predsjednika entiteta, što, po njegovim riječima, stvara opasan narativ u kojem su novinari proglašeni neprijateljima države.
Istraživanje je provedeno putem CATI ankete između 28. marta i 11. aprila 2025. godine na uzorku od 509 građana, a uključivalo je 20 pitanja o shvatanju medijskih sloboda, pritiscima na novinare, zadovoljstvu izvještavanjem, izvještavanju o nasilju nad ženama, kao i mogućnostima unapređenja kvaliteta novinarstva u BiH.
Istraživanje o medijskim slobodama u Bosni i Hercegovini Udruženje BH novinari realizuje od 2009. godine, uz podršku Fondacije Friedrich Ebert, a rezultati se tradicionalno predstavljaju na 3. maj – Svjetski dan slobode medija.
Prvi maj jučer, danas i sutra: Gdje su radnici na raskršću prošlosti i budućnosti?
Isplata uvećanih aprilskih penzija 5. maja