Vatrogascima u Federaciji BiH bi uskoro mogle biti smanjene plate. Do toga bi moglo doći ukoliko zastupnici u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH naredne sedmice usvoje prijedlog Vlade Federacije BiH kojim se brišu članovi 112 i 114 Zakona o zaštiti od požara i vatrogastvu, tj. članovi koji trenutno garantuju dodatke na platu za specifične uslove rada i pasivno dežurstvo.
“Dakle, izmjene ovog zakona se tiču odluka Ustavnog suda, a koji ustvari brani principe lokalne samouprave, pokušava zaštititi općinske i gradske budžete kada je riječ o posebnim naknadama za vatrogasce. Međutim, problem je što je ova izmjena zaista minimalistička u smislu da ona samo briše te dvije odredbe, bez da nudi neku kompenzaciju za naše vatrogasce”, rekao je Admir Čavalić, zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH.
Ukoliko dođe do usvajanja spornih izmjena u oba doma Parlamenta, vatrogascima bi plata mogla biti manja za nekoliko stotina maraka.
“Što se tiče finansijskog dijela, tu negdje oko 300 maraka. To su značajna sredstva u trenutku kada bi se ukinula. Nama taj dodatak jako znači jer su naši koeficijenti niski. Moram samo reći, najniži koeficijent u opštini ima osoba koja održava higijenu. A nama taj dodatak znači zbog noćnog rada i uslova u kojima radimo”, kazao je Jasmin Habul, zamjenik starješine u Profesionalnoj vatrogasnoj jedinici Tuzla.
Vatrogasci upozoravaju da bi izmjene mogle dovesti i do odlaska radnika, posebno mlađih, koji bi lakše mogli pronaći bolje plaćen posao van zemlje.
“To je logičan slijed događaja. Ako imate šansu da radite za platu od dvije i po hiljade eura, a ovdje vam se smanjuju primanja, naravno da ćete otići. Pogotovo se to odnosi na mlađe kolege koji su već kreditno zaduženi. U Bihaću su još u martu četiri vatrogasca dala otkaz i otišla da voze u inostranstvu. Sad je pitanje, ko će se uopšte javiti na konkurs”, naglašava Habul.
Ove izmjene tražile su pojedine lokalne samouprave, nakon što je Ustavni sud Federacije BiH ranije utvrdio da je pravo na lokalnu samoupravu povrijeđeno jer su općinama nametnute obaveze da isplaćuju dodatke na platu vatrogascima, bez obezbijeđenih dodatnih sredstava iz viših nivoa vlasti. Rješenje za ovaj problem postoji, kaže Čavalić.
“Jedino rješenje bi bilo da Vlada Federacije BiH ponudi dodatnu zakonsku zaštitu za vatrogasce, da ne budu samo tek tako izbrisani kroz ova dva člana, a s druge strane da se zaštiti integritet lokalnih budžeta. Istina, samo neke jedinice lokalne samouprave su tražile da se ovo briše, ali potrebno je pronaći balans”, ističe Admir Čavalić, zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH.
Predstavnički dom Parlamenta FBiH o spornim izmjenama odlučivat će 23. jula. Konačna odluka će ipak biti donesena u Domu naroda. Do tada, vatrogasci apeluju da se ponude rješenja koja će zaštititi njihova prava.