U Bosni i Hercegovini Prvi maj nije samo dan borbe za radnička prava, već i vrijeme kada mnogi građani odlaze u prirodu, okupljaju se s porodicom i prijateljima i uživaju uz roštilj. Šumske staze, obale rijeka, izletišta i vikendice pretvaraju se u živa okupljališta, a mirisi mesa na žaru postaju neizostavni dio praznične slike.
Međutim, s toplim danima i boravkom na otvorenom raste i rizik od požara. Vatrogasci širom BiH već početkom proljeća bilježe povećan broj intervencija zbog vatre koja se nekontrolisano proširi. Najčešće se radi o požarima nastalim tokom čišćenja imanja i paljenja korova na njivama, ali i o vatri koja je ostavljena nakon roštiljanja.

Neopreznost kao glavni uzrok požara
Prema procjenama civilne zaštite i vatraogasaca, više od 90 posto požara u prirodi nastaje usljed ljudske nepažnje. Dovoljna je samo jedna iskra, zaboravljen žar ili odbačen opušak da se izazove plamen koji će se u nekoliko minuta proširiti na veću površinu. Suha trava, jak vjetar i niska vlažnost tla stvaraju idealne uslove za širenje požara.
Jedan od najčešćih uzroka su odbačeni opušci cigareta. Mnogi ih, bez razmišljanja, bace u travu misleći da su se ugasili, ne shvatajući da tinjanje može potrajati dovoljno dugo da izazove požar. Slična je situacija i sa žarom nakon roštiljanja, posebno ako se vatra ostavi bez nadzora.

Vatrogasci u pripravnosti s prvim lijepim danima
Početak proljeća za vatrogasne jedinice znači i povećan broj poziva. Intervencije se kreću od manjih požara u prigradskim naseljima do većih zahvata na nepristupačnim terenima. Mnoge općine i gradovi donose sezonske odluke o zabrani loženja vatre na otvorenom, ali građani te mjere često ignorišu.
Osim što vatrogascima otežava posao, ovakvo ponašanje ugrožava i imovinu, biljni i životinjski svijet, a ponekad i ljudske živote. Zbog toga se svake godine ponavljaju apele da se vatra ne pali izvan za to predviđenih mjesta i da se svako ložište pažljivo nadgleda.
Kako pravilno ugasiti vatru nakon roštilja
Nakon roštiljanja, posebno kada se druženje završi, izuzetno je važno provjeriti da je vatra potpuno ugašena. Površno gašenje nije dovoljno, žar može tinjati ispod pepela i ponovo se aktivirati kasnije.

Najefikasniji način gašenja je obilno polijevanje vodom. Žar treba polako i temeljito gasiti, uz stalno miješanje pepela kako bi se svi slojevi rashladili. Ako voda nije dostupna, može se koristiti i zemlja, ali i tada je obavezno rukom provjeriti da li ima topline ispod površine. Ložište se ne smije napuštati dok nije potpuno hladno.
Također, treba izbjegavati loženje vatre ispod drveća ili blizu grmlja, jer se plamen može proširiti i na krošnje. Vjetar dodatno povećava rizik i u takvim uslovima vatra se još brže širi.
Mali trud koji pravi veliku razliku
Roštilj u prirodi može biti savršen način da se proslavi Prvi maj, ali to podrazumijeva i odgovorno ponašanje. Oprez, prisustvo odraslih osoba i pravilno gašenje vatre su osnovni koraci koje svi možemo preduzeti da spriječimo katastrofu.
Ukoliko primijetite dim ili plamen u blizini izletišta, odmah kontaktirajte vatrogasce. Svaka minuta je važna, a brza reakcija može spriječiti velike posljedice.
Vatrogasci su spremni da reaguju, ali sigurnost počinje od svakog pojedinca. Uživajmo u prirodi, ali ostavimo je onakvu kakvu smo je zatekli: čistu, zelenu i netaknutu.
Podsjećamo, u povodu obilježavanja Praznika rada, Dom prirode Ilinčica u Tuzli bit će otvoren 1. i 2. maja 2025. godine.
Možda će vas zanimati i ovo:
Poznato kakvo nas vrijeme očekuje za prvomajske praznike
Pad temperature i porast polena: Kako se zaštititi od alergija u narednim danima
Isplata uvećanih aprilskih penzija 5. maja