Zdravlje bebe počinje u stomaku: Faktori koji utiču na porođajnu težinu, visinu i alergije

Period trudnoće obilježen je brojnim promjenama kako u tijelu žene, tako i u razvoju djeteta. Sve više istraživanja pokazuje da faktori poput godišnjeg doba rođenja, izloženosti sunčevoj svjetlosti, načina ishrane i kvaliteta zraka imaju značajan utjecaj na buduće zdravlje novorođenčadi.

Djeca rođena u ljetnom periodu 

Prema mišljenju stručnjaka djeca rođena tokom ljetnih mjeseci u prosjeku imaju veću porođajnu težinu i višu tjelesnu visinu kada odrastu. Jedan od razloga je veća količina sunčeve svjetlosti, što direktno utiče na nivo vitamina D u organizmu majke. Ovaj vitamin igra ključnu ulogu u razvoju kostiju jer pomaže apsorpciju kalcijuma i fosfora, pa se smatra da pozitivno djeluje na rast i formiranje bebinog tijela još u stomaku.

Ishrana tokom trudnoće također ima snažan utjecaj na razvoj fetusa. Žudnja za određenim namirnicama, naročito slatkišima nije rijetka ali se preporučuje umjerenost. Pretjerani unos šećera može dovesti do gestacijskog dijabetesa, koji uzrokuje taloženje viška masnog tkiva na bebi i povećava rizik od gojaznosti i dijabetesa u djetinjstvu i kasnije u životu.

Konzumiranje mlijeka u trudnoći

Jedno od popularnih uvjerenja jeste da konzumiranje mlijeka u trudnoći doprinosi svjetlijoj puti bebe, međutim ono što nauka potvrđuje jeste da mlijeko ima pozitivan utjecaj na porođajnu težinu. Redovan unos mliječnih proizvoda može doprinijeti zdravom razvoju i stabilnijoj tjelesnoj masi pri rođenju.

I s kofeinom treba biti oprezan. Preporuka je da trudnice ne unose više od 200 miligrama dnevno jer se kofein brzo prenosi kroz placentu. U većim količinama može ograničiti rast bebe i rezultirati niskom porođajnom težinom.

Alergijske reakcije kod beba

Zanimljivo je da raniji strahovi od konzumacije kikirikija u trudnoći više nemaju naučnu podršku. Naprotiv, unos ove namirnice može smanjiti vjerovatnoću da dijete kasnije razvije alergiju na kikiriki. Alergijske reakcije mogu uključivati osipe, oticanje, probleme s disanjem i probavne tegobe.

Još jedan faktor koji se sve češće razmatra u prenatalnoj njezi jeste utjecaj zagađenja zraka. Onečišćenje može negativno djelovati na težinu bebe pri rođenju ali se štetni efekti mogu ublažiti pravilnom prehranom. Hrana bogata antioksidansima i vitaminima pomaže tijelu da se nosi sa oksidativnim stresom izazvanim zagađenjem.

Na kraju, za rast kose kod beba važne su aminokiseline iz proteina pa se trudnicama savjetuje konzumacija hrane kao što su špinat, avokado, orašasti plodovi i masna riba. Ove namirnice, bogate omega-3 masnim kiselinama ne samo da podržavaju rast kose već povoljno utiču i na razvoj mozga.

Sve više dokaza ukazuje na to da trudnoća nije samo vrijeme pripreme za dolazak novog života, već i ključni period u kojem se postavljaju temelji za njegovo buduće zdravlje.


Čitajte i ovo:

Njega beba u BiH postaje luksuz: Cijene bebi opreme skuplje nego u Njemačkoj

Vezane vijesti

RADIO SLON