11.7 C
04.05.2024.

“Zmajice” remizirale protiv Slovenije

Ženska nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine, nakon jučerašnjeg remija protiv Slovenije u Trening centru Nogometnog saveza BiH u Zenici rezultatom 1:1 (1:0), ima četiri boda te je izvjesno da će nakon septembarskih utakmica UEFA Lige nacija – Liga B, u grupi 4 biti druga.

Jedini gol za bh. tim danas je postigla kapitenica Milena Nikolić, koja je , poslije šuta Amele Krše u 40. minuti i odbrane slovenske golmanice, bila prisebna i uporna te iz blizine pogodila za 1:0. Slovenke su poravnale u 59. minuti golom Mateje Zver, ali tada su “Zmajice” već bile sa 10 igračica na terenu jer je Glorija Slišković u 48. minuti  dobila drugi žuti te automatski crveni karton i morala je napustiti igru.

-Mislim da su cure pokazale kako se bori za ovaj grb i za ovu državu. Pokazale su svoj puni potencijal, jer, kao što smo i rekli u najavi utakmice, mamo jako mlad tim i jako veliki potencijal i mislim da su to cure danas pokazale na terenu.

Nažalost, taj crveni karton u ranoj fazi meča nas je, hajde da kažem, u neku ruku oslabio. Sigurno da smo bili kompletni do kraja utakmice, mislim da bi tok utakmice otišao u drugom smjeru i sigurna sam da bismo je riješili u našu korist- s obzirom da smo tokom prvog poluvremena dominirali i stvorili izuzetne šanse, ali, nažalost, nsimo ih i iskoristili…

Mi smo zadovoljni, moram priznati, jer su cure dale svoj maksimum i pokazale su šta znaju i kako znaju da igraju- kazala je kapitenica Nikolić, koja je uvjerena da će u budućnost mladi bh. tim napraviti velike stvari.

Razumljivo zadovoljna je bila i selektorica bh. tima Samira Hurem, koja žali zbog isključenja te činjenice da nisu u kompletnom sastavu mogle ići i na pobjedu, ali su četiri boda iz dva meča u prvom izdanju UEFA Lige nacija više zadovoljavajući učinak za BiH.

-Naravno da jesu! Znate kako je to bilo u proteklom periodu i ovo je, kažu, jačina tima, kada nakon toliko vremena- bilo je jako puno negativnih rezultata, vratite na ovaj način. Ali, rekla sam, prijateljske utakmice su nešto drugo, a kvalifikacione utakmice su ovo- naboj, to je za bodove i ova ekipa zaslužuje jednu dobru budućnost i podršku- kazala je Hurem, koja je čestitala svojim igračicama, ali i svim ljudima koji su ih došli podržati.

Vjetar u leđa, kazala je, dao je i Nogometni savez BiH, koji je učlinio sve da privuče publiku, koje je danas na tribinama zeničkog stadiona bilo oko 600. “Zmajice” su im se odužile na najbolji način.

-Odigrale su jednu odličnu utakmicu, možda i najbolju od kada, nekako, funkcionišemo s ovim mladim timom. U prvom smo poluvremenu pokazali da smo tim, da imamo kvalitet i karakter.

Napravili smo nekoliko prilika i žao mi je što u prvom poluvremenu nismo vodili 2:0. Ali, kažem, ovo su mlade igračice i taj drugi žuti karton je sve poremetio. Kada ostanete sa igračicom manje i kada je ovako, onda možete samo da im čestitate- kazala je Hurem, koja je sigurna da bi u kompletnom sastavu osvojile tri boda te da bi to bilo “ono najbolje što se moglo desiti ženskom nogometu u BiH”.

Ali, jako dobrom defanzivnom igrom, kaže, izborile su se za bod, ali su bile tim koji je zaslužio i pobjedu, mada su, podvlači, Slovenke stigle s ubjeđenjem da će lako upisati pobjedu u Zenici.

“Zmajice” su u petak, u mađarskom Gyoru, kao gošće s 2:1 porazile Bjeloruskinje (strijelci Maja Jelčić i Andrea Gavrić), dok su Slovenke na domaćem terenu poražene od Čehinja s 0:2.

BiH nakon dva odigrana kola ima četiri te je trenutno na čelu tablice u grupi 4, u kojoj Slovenke nakon septembarskih utakmica imaju samo jedan bod. Čehinje imaju tri boda i utakmicu manje, a, nakon što su na poluvremenu vodile s 2:0, sada u zadnjim minutama meča na svom terenu protiv Bjelorusije vode s 2:1.

BiH će naredni susret igrati za mjesec dana, tačnije 27. oktobra na domaćem terenu u Zenici protiv Češke, protiv koje će u gostima igrati već 31. oktobra.

Uzvratni meč protiv Slovenije u gostima igrat će 1. decembra, a 5. decembra ugostit će i Bjeloruskinje te time i okončati prvo izdanje ovog takmičenje.