Drugi dan Sajma LIST u Lukavcu danas donosi bogat program, a poseban akcenat stavljen je na Sajamsku palačinkijadu koja se održava u okviru takmičenja i pripreme palačinaka.
Nakon svečanog otvaranja 24. Sajma turizma i ekologije LIST, koji je ove godine okupio 235 izlagača iz Bosne i Hercegovine, regiona i svijeta, program se nastavlja sadržajima namijenjenim izlagačima, posjetiocima, turističkim zajednicama, učenicima i privrednicima.
Sajamska palačinkijada održava se danas od 10 do 15 sati, a učesnici su srednje ugostiteljske škole, ispred Sportske dvorane u Lukavcu. U okviru programa bit će pripremane palačinke, uz druženje, takmičarski duh i predstavljanje kulinarskih vještina mladih učesnika.
“Od samog početka sajma, prije 24 godine, organizator sajma, Izet Nuhanović i Sajam LIST rade organizaciju takmičenja ugostiteljskih škola, jer su prepoznali da je obrazovanje u tom segmentu jako značajno za ugostiteljsku kulturu. Tako da je ovo jedna prilika za razmjenu iskustava, da učenici spoznaju koliko su naučili, gdje im nedostaje znanja, da škole razmijene iskustva, da učenici spoznaju javni nastup i vide koliko je značajan taj segment proizvodnje hrane. Posebno sada, zahtjevi naših klijenata i gostiju sve su veći i veći, ljudi žele zdravu hranu, žele originalnu hranu, drugačije, novije i modernije tehnike pripreme.” – istakao je Hamid Kujraković, stručni savjetnik za sigurnosti kvalitet hrane.

Tokom dana planirane su i prezentacije turističkih sadržaja. U 11 sati bit će predstavljena mobilna aplikacija „Visit TK“, dok je u 12 sati predviđena prezentacija projekta „Identifikacija i valorizacija šireg područja Bokavićkog brda, sa ciljem uspostave zaštićenog prirodnog područja“. U 13 sati bit će predstavljena web stranica „Visit Lukavac“, a u 14 sati održana centralna panel diskusija „Lukavac u fokusu: šta ga čini vrijednim posjete“.
Pored programa u petak, drugi dan Sajma LIST donosi i dodjelu nagrada i priznanja učesnicima Sajamske palačinkijade, koja je planirana u 14 sati ispred Sportske dvorane.
U okviru sajma nastavljaju se i poslovni susreti, povezivanje preduzetnika i kompanija, razvoj partnerstava i inicijativa, dok je radno vrijeme sajma od 10 do 19 sati.
Treći dan Sajma LIST, koji se održava u subotu, 9. maja, također, donosi bogat program, a sve najvažnije informacije, fotografije i izvještaje pratite na portalu rtvslon.ba.

