Hrvatska obilježava 31. godišnjicu operacije Oluja

Hrvatska: Danas će biti održani programi povodom Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja i 31. godišnjice vojno-policijske operacije Oluja.

Počast poginulim i nestalim hrvatskim borcima bit će odata polaganjem vijenaca i cvijeća te paljenjem svijeća kod spomen-obilježja. U brojnim crkvama bit će služene mise, dok su u gradovima pripremljeni sportski, kulturni i muzički sadržaji.

Delegacija Grada Zagreba, predvođena gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem, položit će vijence na zagrebačkom groblju Mirogoj, kod Zida boli, centralnog križa u Aleji hrvatskih branitelja i spomenika Kenotaf na Krematoriju.

U Splitu će vijenci za poginule borce biti položeni na Lovrincu i u Parku branitelja, dok će u crkvi Gospe od zdravlja biti služena misa zahvalnica. U večernjim satima ulicama grada proći će svečani mimohod s ratnim zastavama, nakon čega će na Rivi biti održan koncert „Domovini s ljubavlju“.

Obilježavanje je u Rijeci počelo već u ponedjeljak, a program se nastavlja podizanjem hrvatske zastave na Kosi toranj ispred crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije. Gradom će proći i kolona motociklista sa zastavama, dok je na Krčkom mostu planirano paljenje 222 baklje u znak sjećanja na poginule borce iz Primorsko-goranske županije.

Dvodnevni program pripremljen je i u Dubrovniku, gdje je otvorena izložba „VRO Oluja na Banovini 1995.“. U srijedu će na Stradunu biti prikazana virtuelna izložba „Put u slobodu 1991–1995.“, nakon čega će nastupiti Dubrovački simfonijski orkestar.

Koncerti i drugi prigodni sadržaji bit će održani i u Zadru, Gospiću, Makarskoj i na Hvaru. U Kninu će biti predstavljena monografska knjiga „1995.“, treći dio trilogije posvećene Domovinskom ratu, o kojoj će govoriti hrvatski ministar branitelja Tomo Medved te ratni reporteri i koautori Matko Biljak i Zoran Filipović.

pročitajte i ovo