Federacija uvodi mjere za subvencionisanje stanova za mlade
Više od tri četvrtine mladih u Federaciji Bosne i Hercegovine i dalje živi s roditeljima, podaci su Agencije za statistiku. Samo mali broj njih ima mogućnost da se osamostali, a još manje da riješi stambeno pitanje kroz vlasništvo nad stanom ili kućom. Zvanični podaci pokazuju da svega 8,6 posto mladih u ovom entitetu posjeduje nekretninu. Gotovo 80 posto i dalje ostaje u porodičnom domu jer ne vidi drugu opciju.
Razlozi su brojni, ali svi vode ka istoj tački. Prema analizi komentara na društvenim mrežama ali i određenim statistikama mladimaje skoro nemoguće da se osamostale. Cijene stanova rastu, ponuda najma je skupa i ograničena, a tržište rada nestabilno. Mnogi rade na određeno, povremeno ili bez ugovora. Banke, s druge strane, zahtijevaju stalne ugovore kako bi odobrile kredit. Mladi koji nemaju taj papir, nemaju ni šansu da kupe svoj stan.
Strategija za mlade Federacije BiH
Prema rezultatima istraživanja koje je provedeno u okviru izrade nove Strategije za mlade Federacije BiH, u ovom entitetu živi 476.986 mladih osoba. Najbrojnija je grupa između 25 i 30 godina. To su godine kada bi, prema svim društvenim normama, trebalo da započnu samostalan život. Ipak, većina njih nema uslove za taj korak.
U isto vrijeme, broj onih koji žive odvojeno od roditelja je 19,3 posto. Tu spadaju studenti koji žive u domovima, mladi koji su podstanari, kao i oni koji dijele stanove s prijateljima. Ova grupa obuhvata i one koji su privremeno preseljeni zbog posla, ali bez dugoročne sigurnosti.
Stambena politika u Federaciji već godinama ne prepoznaje potrebe mladih. Postojeći programi najčešće pomažu one koji već imaju finansijsku stabilnost. Oni koji nemaju stalne prihode, koji su nezaposleni ili koji imaju zdravstvene teškoće, uglavnom ostaju izvan sistema podrške ili nemaju subvencionisanje stanova.
Upravo zbog toga je u novoj Strategiji za mlade, koja je usvojena za period od 2025. do 2034. godine, predloženo da se stambena politika prilagodi stvarnim potrebama. Planira se analiza svih postojećih programa na kantonalnom i općinskom nivou. Cilj je da se ustanovi koliko su dosadašnje mjere bile efikasne, te koje su potrebe mladih koje do sada nisu bile prepoznate.
Federalna ministrica kulture i sporta Sanja Vlaisavljević nakon usvajanja kazala je da je sretna što je proces izrade Strategije za mlade priveden kraju nakon nešto više od godinu dana, nakon što se na njegovo pokretanje čekalo deset godina, upravo kako bi mladi dobili priliku za, između ostalog, subvencionisanje stanova.
”Sretna sam što mladima konačno možemo ponuditi strateški dokument kojim je osigurana sistemska podrška u različitim oblastima društvenog života kao i uključenost mladih u procese odlučivanja te kreiranje jednakih šansi za sve mlade u Federaciji. Značaj ovog dokumenta još je i veći imamo li u vidu da Bosna i Hercegovina nema državnu strategiju prema mladima”, kazala je Vlaisavljević.
Strategija predlaže i formiranje posebne baze korisnika stambenih programa, kao i vodiča kroz poreske olakšice pri kupovini prve nekretnine. Taj dokument bi sadržavao konkretne informacije o vrstama pomoći koje su dostupne i načinu kako ih ostvariti.
Jedna od mjera koja se razmatra jeste subvencionisanje stanarine za mlade koji nisu u mogućnosti da kupe stan. Također se govori o sufinansiranju izgradnje stanova, povoljnijem najmu, kao i o pomoći pri kupovini nekretnine za mlade bračne parove i mlade osobe s invaliditetom.
Poseban akcenat stavljen je na ulogu lokalnih zajednica i kantona. Većina dosadašnjih programa provodila se upravo na tim nivoima vlasti, pa se očekuje da se i buduće mjere prilagode potrebama svake sredine.
Jedna od preporuka kada je u pitanju subvencionisanje stanova odnosi se na formiranje stambenog fonda koji bi vodio evidenciju o praznim stanovima i kućama u vlasništvu općina ili kantona. Ideja je da se ti prostori koriste za privremeno ili dugoročno zbrinjavanje mladih ljudi koji nemaju gdje da odu.
Preporučuje se i da se kantoni uključe u sufinansiranje troškova smještaja studentima koji su primorani da studiraju izvan svoje sredine, jer u njihovim kantonima ne postoji visokoškolska ustanova.
Strategija je nastala nakon višemjesečnih konsultacija s mladima, analiziranja postojećih podataka i provođenja dodatnih istraživanja. Cilj joj je da odgovori na realne potrebe mladih, posebno kada je riječ o njihovoj samostalnosti i pravu na život dostojan čovjeka.