Granična pravila: Šta vam carinici mogu oduzeti, a šta je sigurno za prijenos?

Uprkos čestim upozorenjima o pravilima koja važe prilikom ulaska u Hrvatsku i druge zemlje Evropske unije, građani Bosne i Hercegovine se i dalje oglušuju na propise, što ih nerijetko košta velikih novčanih kazni.

Najnoviji primjer dolazi s graničnog prijelaza Slavonski Brod, gdje su carinski službenici spriječili pokušaj nelegalnog unosa čak 200 litara domaće rakije iz BiH u Hrvatsku. Vozač teretnog vozila bh. registracija nije prijavio alkohol koji se nalazio u tovarnom prostoru, iako se radi o robi koja podleže trošarinskom oporezivanju.

IZDVAJAMO: Stare sijalice skrivaju visoke račune: Koliko košta rasvjeta nakon poskupljenja struje?

Zbog prekršaja mu je izdat prekršajni nalog i izrečena novčana kazna u iznosu od 12.000 eura, što je gotovo 24.000 konvertibilnih maraka.

Prema propisima Evropske unije, neprijavljene ili zabranjene robe mogu rezultirati kaznama u rasponu od 265 do 6.600 eura, dok se u težim slučajevima kazne penju i do 13.300 eura. U ovom slučaju, vozač je kažnjen gotovo maksimalnim iznosom.

Šta se smije prenijeti, a šta ne

U javnosti se često postavljaju pitanja poput: koliko cigareta smijem imati u vozilu, da li je dozvoljeno prenijeti nekoliko komada sira ili paštete, i kakva pravila važe za alkoholna pića. Prema važećim pravilima, u Hrvatsku nije dozvoljeno unositi mesne i mliječne proizvode, uključujući i sendvič s mesnim narezcima ili jogurt. Ove zabrane posebno se striktno primjenjuju tokom ljetne sezone, kada su granične kontrole pojačane.

Dozvoljeno je unijeti najviše dvije litre mlijeka u prahu za dojenčad, specijalnu hranu za dojenčad i osobe sa zdravstvenim poteškoćama, kao i do dva kilograma hrane za kućne ljubimce. Ulazak u zemlju dozvoljen je i za hljeb, kolače, kekse, čokoladu, med, jaja i proizvode od jaja, meso puževa i žablje krake – ali sve u količini do najviše dva kilograma po osobi.

ČITAJTE: Stižu nove euro novčanice, u toku izbor dizajna

Kada je riječ o alkoholu, preko granice se može unijeti četiri litre vina, 16 litara piva, te jedna litra jakog pića sa više od 22% alkohola ili jedna litra etilnog alkohola sa 80% alkohola. Alternativno, dozvoljene su dvije litre pojačanog vina (npr. sherry ili porto) ili pjenušavo vino.

Ako u Hrvatsku unosite više od 10.000 eura u gotovini, obavezni ste prijaviti iznos carinskim organima putem posebnog EU obrasca za prijavu gotovine.

Biljke, lijekovi i prehrambeni proizvodi

Uvoz biljaka i biljnih proizvoda podleže posebnim propisima, a sve pošiljke koje nisu prošle obaveznu fitosanitarnu kontrolu bivaju oduzete. Iznimka su plodovi poput ananasa, banana, kokosa, duriana i datula – za njih nije potreban fitosanitarni certifikat.

Kada su u pitanju prehrambeni proizvodi, bez ograničenja je dozvoljen unos hljeba, keksa, čokolade, kolača i sličnih proizvoda ako sadrže manje od 20% mliječnih ili jajačnih sastojaka, pod uslovom da su trajni na sobnoj temperaturi ili su termički obrađeni u cijelosti. Isto važi i za čokolade i slatkiše sa manje od 50% mliječnih ili jajačnih komponenti.

Unošenje lijekova za lične potrebe dozvoljeno je u količinama potrebnim za liječenje do mjesec dana, uz obavezno posjedovanje medicinske dokumentacije ili potvrde ljekara.

Kazne nisu iznimka, već postaju pravilo

Stroga carinska pravila u Hrvatskoj nisu nova, ali građani BiH ih i dalje često ignorišu, što rezultira sve većim brojem kazni. Tako su zabilježeni i slučajevi u kojima su putnici kažnjeni sa više od 500 eura jer su nosili šest kutija cigareta. Pravila su jasna i treba ih se pridržavati – jer neznanje i zanemarivanje propisa sve češće skupo koštaju.

pročitajte i ovo