Počela sezona zmija, stručni timovi HES-a na terenu

Topli proljetni dani donose povećanu aktivnost zmija koje izlaze iz zimskog skrovišta u potrazi za partnerom i hranom. S obzirom na to da se time povećava mogućnost njihovog ulaska u urbana i naseljena područja, stručni timovi Službe higijensko-epidemiološke zdravstvene zaštite (HES) Doma zdravlja Tuzla svakodnevno su angažirani na terenu, posebno u okolini objekata Doma zdravlja koji se nalaze na specifičnim geo-fizičkim lokacijama.

Zmije, u potrazi za hranom, često zalaze u podrume, kanalizacije i druge prostore u kojima borave ljudi, što može izazvati neugodu, ali i strah od potencijalnih zdravstvenih rizika. Glavni razlog njihove prisutnosti u takvim prostorima najčešće je prisustvo glodara, miševa i pacova, koji predstavljaju prirodnu hranu za zmije.

Deviperacija, odnosno zaštita od zmija, podrazumijeva primjenu modernih repelentnih sredstava koji odbijaju zmije i druge gmizavce s određenih površina. Stručni timovi HES-a, prema ustaljenoj praksi, nakon tretmana deviperacije vrše i deratizaciju, s ciljem uklanjanja glodara i time smanjenja faktora koji privlače zmije.

Šta učiniti u slučaju susreta sa zmijom?

U slučaju da se nađete u blizini zmije, najvažnije je ostati miran. Ne paničite, jer zmije obično ne napadaju prve. Ugriz je najčešće reakcija na iznenađenje ili prijetnju. Polako se povucite, napravite nekoliko koraka unazad, bez naglih pokreta. Ne pokušavajte ubiti zmiju, time je dodatno provocirate, a većina zmija u našim krajevima nije opasna. Ne dirajte je ni mrtvu, refleksni ugrizi mogu se desiti i kod tek uginule zmije. Ako se nalazite u prirodi, nosite zatvorenu obuću i pazite gdje stajete, posebno u šumama, visokoj travi i oko kamenja.

U slučaju ugriza ostanite mirni i odmah potražite lijekarsku pomoć. Ne pokušavajte isisavati otrov, rezati mjesto ugriza ili stavljati podvez!

Vezane vijesti

TUZLA