U kontejneru punom banana, koji je brodom iz Ekvadora preko Malte stigao do riječke luke, carinici i policajci su prije dva dana pronašli 85 kilograma kokaina. Droga je bila skrivena u dvije torbe, a otkrivena je na kontejnerskom terminalu Brajdica. Saradnja Carine i Policije rezultirala je jednom od većih zapljena u posljednje vrijeme, potvrđeno je u Policijskoj upravi Primorsko-goranske.
Vrijednost pronađene droge procjenjuje se na oko 2,1 milion eura, dok bi, prema procjenama policije, na ulici mogla dostići i tri puta višu cijenu.
Kako su pojasnili nadležni, sumnjivi kontejner je profilisan na osnovu analize rizika koju redovno provodi carinski tim. Nakon rendgenskog pregleda, uočen je nesklad u strukturi tereta. Umjesto samo banana, u kontejneru su bile i torbe u kojima je kasnije potvrđeno prisustvo kokaina.
Ustaljena ruta za šverc droge
Carinski službenici su odmah obavijestili kolege iz mobilne jedinice i Službe kriminaliteta droga, koji su obezbijedili transport kontejnera i učestvovali u njegovom otvaranju. Hrvoje Mataja iz Službe za mobilne jedinice kazao je da su zajedno sa policijom osigurali mjesto za detaljan pregled, gdje je pronađena sporna pošiljka.
Dalibor Jozinović iz Policijske uprave Primorsko-goranske naveo je da luka Rijeka već godinama predstavlja dio rute kojom krijumčari iz Južne Amerike šalju kokain u Evropu. Kako kaže, riječ je o ustaljenim kanalima koji koriste zakonski regulisane brodske linije za šverc droge.
Istraga je u toku. Policija prikuplja dokaze kako bi se utvrdilo ko stoji iza pošiljke.