Visoke temperature i suša mogle bi dovesti do redukcije vode u Tuzli, stabilno vodosnabdijevanje zavisi od padavina

Stabilno vodosnabdijevanje zavisi od padavina

Sušni period na području Tuzle trajao je više od 40 dana, a temperature su u nekoliko navrata prelazile 35 stepeni Celzijusa. Zbog toga je Grad Tuzla 1. jula počeo sa dostavom pitke vode cisternama u naselja u kojima je došlo do prekida ili smanjenja dotoka vode, najčešće u visinskim zonama.

Prema podacima nadležnih gradskih službi koji su prezentovani na kolegiju gradonačelnika, do sada je isporučeno 49 cisterni, odnosno 350 kubika vode, a prijave dolaze putem povjerenika mjesnih zajednica, prema ustaljenoj proceduri.

„To su mjesne zajednice Dragunja, Gornja i Donja Obodnica, Dokanj, Simin Han, Breške, Slavinovići, Tušanj, Grabovica, Lipnica, Gornja Tuzla. Mislim da sam pobrojala u ovom momentu one mjesne zajednice odakle su pristigli zahtjevi za isporuku pitke vode cisternama“, istakla je Mirela Uljić, pomoćnica gradonačelnika u Službi civilne zaštite.

Tuzla trenutno raspolaže sa 440 litara vode u sekundi što je kažu iz tuzlanskog Vodovoda dovoljno za stabilno vodosnabdijevanje u narednih 30 dana ukoliko ne bude suše.

Voda za Tuzlu dolazi sa izvorišta iz Kladnja i Živinica

Međutim, voda za grad Tuzlu dolazi sa izvorišta na području Kladnja i Živinica, te padavine moraju biti prisutne upravo tamo. Uprkos kratkotrajnim pljuskovima, prognozira se sušno ljeto, te opasnost od redukcije vode postoji.

„Sa sedam bunara crpimo 107 litara vode i time zatvaramo sistem vodosnabdijevanje Tuzle. Imamo pogon za interventno vodosnabdijevanje na Ceriku i on je u pogonu sa 76 litara danas i to je ona količina koja je malo iznad minimuma. Mi moramo se snalaziti na način kako možemo i umijemo da što bolje grad Tuzlu opskrbimo vodom“, rekao je Aid Berbić, direktor JKP „Vodovod i kanalizacija“ Tuzla.

Istaknuto je da se potrošnja znatno poveća tokom vikenda, kada mnogi zalijevaju bašte, pune bazene ili peru automobile, što može ozbiljno ugroziti rezerve.

„Isto tako želim istaći da smo prošle godine radili vodosnabdijevanje do 1. decembra i želio bih da iskoristim ovu priliku da apelujem na građane da maksimalno odgovorno troše vodu kako bismo zalihe vode koje imamo na izvorištima što duže imali i održali sistem vodosnabdijevanja na ovom nivou i kako ne bismo morali da uvodimo eventualno neke redukcije u budućem periodu“, istakao je Zijad Lugavić, gradonačelnik Tuzle.

UKC Tuzla duguje tuzlanskom Vodovodu

Osim apela građanima da racionalno koriste vodu, istaknut je i problem velikih dužnika, a kao takav naveden je Univerzitetski klinički centar Tuzla čiji dug, prema navodima iz Vodovoda, prelazi iznos od 300.000KM.

„Šest mjeseci nisu platili dug za vodu. Sramota je da UKC Tuzla kao institucija sa preko dvije hiljade zaposlenih ima preko tristo hiljada duga. Znači šest mjeseci ne plaćaju dug nit se javljaju za ovo“, zaključio je Aid Berbić, direktor JKP „Vodovod i kanalizacija“ Tuzla.

Iz Vodovoda poručuju da održavanje stabilnog sistema vodosnabdijevanja u ovim uslovima zavisi i od svjesnog odnosa svakog potrošača, jer kako kažu voda se ne može proizvesti niti nadomjestiti.

pročitajte i ovo