Vozači iz BiH poručili “dosta je bilo” sutra izlaze na proteste!

Sutra će kroz Sarajevo u organizovanoj koloni proći čak 543 kamiona, čime će prevoznici poslati snažnu poruku da drumski transport više ne pristaje na marginalizaciju.

„Kamioni dolaze iz svih krajeva BiH – od Une do Drine, s obala Save i iz Hercegovine. Okupljanje je organizovano u gradovima poput Srebrenika, Bijeljine, Zvornika, Živinica, Doboja Juga, Bileće, Mostara, Banje Luke, Teslića, Viteza i drugih. Radi bezbjednosti u saobraćaju, broj vozila je svjesno smanjen, a svi dolaze usklađeno prema dogovorenoj tački – zaustavna traka kod naselja Bačići na autoputu A1 u pravcu Sarajeva“, saopštili su iz Konzorcijuma Logistika BiH.

Dolazak kolone u Sarajevo očekuje se između 11 i 12 sati.

Kamioni će voziti rutom Stupska petlja – Bulevar Meše Selimovića – Trg Bosne i Hercegovine, gdje će simbolično napraviti zaokret, a zatim napustiti grad.

Organizatori ističu da je cilj mirno ukazati na značaj sektora drumskog transporta – njegovu vitalnu ulogu u privredi i potrebu da se čuje glas hiljada zaposlenih.

„Apelujemo na građane Sarajeva za razumijevanje – protest je dostojanstven i bez ikakvih provokacija ili neprimjerenih obilježja. Posebno zahvaljujemo MUP-u KS na profesionalnoj saradnji i pomoći“, poručuju organizatori.

Naglašavaju da i trasa i simbolika defilea nisu slučajni.

„Zaokret na Trgu BiH jasno poručuje: dosta je administrativnih prepreka koje sputavaju razvoj. Vrijeme je za zajedništvo i realne promjene“, navode.

Ova inicijativa nije usmjerena protiv građana, već za zajedničku budućnost, kako bi 47.000 radnika u transportu mogli ostati i raditi u BiH.

U podne će u zgradi Parlamenta BiH biti predstavljeni zahtjevi i dalji koraci Plenuma Konzorcijuma Logistika BiH.

Podsjećamo, prevoznici i logističke firme su još prošle sedmice najavili protestnu vožnju za 21. april zbog dugogodišnjih problema – od prekomjerne birokratije, rastućih troškova do neusaglašenih zakonskih regulativa koje donose velike gubitke ovom sektoru.

Ukoliko se ne postigne dogovor, 28. aprila najavljuju potpuni kolaps saobraćaja po „francuskom modelu“, za što odgovornost prebacuju na Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, ministra Stašu Košarca i direktora UIO Zorana Tegeltiju.

Najveći izazov je pravilo 90/180 dana boravka u EU, koje se nepravedno odnosi i na prevoznike u tranzitu.

Velibor Peulić, glavni koordinator Konzorcijuma, upozorava da su pojedine hercegovačke firme već premjestile poslovanje u Crnu Goru, gdje su uslovi daleko povoljniji.

Vezane vijesti

TUZLA