Porodiljsko odsustvo za očeve
Izmjenama Zakona o radu u institucijama Bosne i Hercegovine muškarcima je omogućeno da koriste pravo na porodiljsko odsustvo. Od 2016. godine ovo pravo je iskoristilo 112 zaposlenih iz devet državnih institucija, podaci dolaze kao odgovor na zastupničko pitanje upućeno iz Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, koje je postavila zastupnica Rejhana Dervišević iz SDP-a.
Najviše ih dolazi iz Ministarstva odbrane i Oružanih snaga gdje je 96 muškaraca koristilo zakonsku mogućnost odsustva radi brige o novorođenčetu. U pitanju su institucije sa velikim brojem zaposlenih.
Po četiri zaposlena iskoristila su pravo u Službi za zajedničke poslove i Tužilaštvu Bosne i Hercegovine. Po dva slučaja zabilježena su u Službi za poslove sa strancima i Direkciji za koordinaciju policijskih tijela.
Pojedinačni slučajevi zabilježeni su u Sekretarijatu Parlamentarne skupštine, Centralnoj izbornoj komisiji, Agenciji za rad i zapošljavanje kao i u Agenciji za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka ( IDDEEA).
U Centralnoj izbornoj komisiji jedan zaposleni koristio je porodiljsko odsustvo nešto više od dva mjeseca. U Sekretarijatu Parlamentarne skupštine jedno odsustvo trajalo je deset mjeseci. Objašnjenje je bilo da supruga zaposlenika nije mogla iskoristiti zakonski predviđeno odsustvo u trajanju od godinu dana kod svog poslodavca.
14 institucija bez podataka
U 14 institucija nijedan muškarac nije iskoristio pravo koje mu zakon omogućava.
Među njima su Agencija za forenzička ispitivanja i vještačenja, Direkcija za ekonomsko planiranje, Agencija za zaštitu ličnih podataka, Agencija za razvoj visokog obrazovanja, Pravobranilaštvo Bosne i Hercegovine, Agencija za statistiku, Agencija za poštanski promet, Agencija za osiguranje, Obavještajno bezbjednosna agencija, Institut za nestale osobe, Agencija za javne nabavke, Ured za razmatranje žalbi i Agencija za antidoping kontrolu.
Iz Agencije za antidoping kontrolu navode da među zaposlenima nije bilo novih očeva u periodu nakon što je zakon izmijenjen, ali da postoji svijest o važnosti ravnopravnog učešća oba roditelja u ranom razvoju djeteta. Kažu da su nastojali ohrabriti zaposlene muškarce da u budućnosti, kada se ostvare kao roditelji iskoriste svoja prava.
Zastupnica Rejhana Dervišević iz Socijaldemokratske partije uputila je pitanje svim institucijama o tome koliko je zaposlenih muškaraca koristilo porodiljsko odsustvo i na koji način je to pravo promovisano unutar ustanova.
Odgovori koji su stigli različiti su, počevši od onih da promocije nije bilo pa sve do tvrdnji da su svi zaposleni upoznati sa svojim pravima jer je zakon javan i dostupan.
U nekim institucijama kažu da su zaposleni svjesni prava, ali da ih ne koriste. U Pravobranilaštvu Bosne i Hercegovine navode da je broj muškaraca koji bi mogli koristiti ovo pravo ograničen, te da su svi potencijalni korisnici upoznati sa zakonskim mogućnostima jer im je zakon svakodnevno sredstvo rada.
Agencija za rad i zapošljavanje sprovela je internu anketu a rezultati pokazuju da su muškarci upoznati sa pravom na porodiljsko odsustvo, ali trenutno ne pokazuju interes za njegovo korištenje.
Majke trebaju biti uz dijete?
Kao glavne razloge navode da majka treba da bude uz dijete, posebno zbog dojenja, dok bi u nekim okolnostima ipak razmotrili tu opciju. Tako na primjer, ako bi partnerica imala manju platu tokom odsustva ili ako bi radno mjesto oca bilo posebno teško i zahtjevno.
Zakon predviđa da se roditelji mogu dogovoriti da nakon isteka 60 dana od rođenja djeteta otac preuzme porodiljsko odsustvo. Takođe, otac može koristiti preostali dio odsustva u slučaju smrti majke i to ako majka napusti dijete ili iz drugih opravdanih razloga ne može koristiti to pravo.
Tabbo show i RTV Slon
Iako zakoni u Bosni i Hercegovini omogućavaju očevima da koriste ovu povlasticu već više od deset godina, tek rijetki se na to odluče. U proteklih sedam godina, samo 0,36% očeva iskoristilo je ovu mogućnost.
RTV SLON putem portala www.rtvslon.ba, nedavno je uradila istraživanje o percepcijama javnosti u vezi sa korištenjem porodiljnog dopusta za očeve. Istraživanje je bilo anonimno i doborovoljno, učestvovalo je 115 ispitanika, a između ostalog, tragali smo za odgovorima na pitanja – zašto očevi ne koriste porodiljni dopust, kako bi ova praksa mogla utjecati na dobrobit djece, očeva i majki, ali i kako bi mogla promijeniti percepciju rodnih uloga u našem društvu.
U 20. epizodi podcasta Taboo Show imali smo posbenu gošću, koja je nakon prvog poroda u potpunosti koristila porodiljni dopust, dok je nakon drugog ovu mogućnost podijelila sa svojim suprugom.
Pričali smo o njenom iskustvu, ali i o benefitima koje ova praksa donosi za cijelu porodicu – od bolje emocionalne povezanosti s djecom, do jačanja partnerskih odnosa i ravnopravnog roditeljstva.
Jelena Tansković Mićanović sagovornica je podcasta Taboo Show. U epiodi između ostalog razgovaramo o kojim smo situacijama spremni „odobriti“ korištenje porodiljnog odsustva za očeve, zašto je ova praksa dobra za djecu, kakve refleksije može proizvesti za bračne odnose kao i moguće izazove u kontekstu dojenja ili odnosa poslodvaca na korištenje porodiljnog odsustva za očeve. Rezultati istraživanja u cijelosti objavljeni su na portalu www.rtvslon.ba.
Epizodu pogledajte na linku ispod:
Možda će vas i ovo zanimati:
Pogledajte nove cijene ulaza na Panonska jezera i saznajte čemu služi narukvica
Njega beba u BiH postaje luksuz: Cijene bebi opreme skuplje nego u Njemačkoj