Kupovina u supermarketima često se odvija rutinski, ali postoje detalji na koje bi trebalo obratiti više pažnje posebno kada je riječ o rashlađenim i zamrznutim proizvodima. Iako bi higijena u ovakvim prostorima trebala biti na visokom nivou, realnost velikog broja kupaca i zaposlenih često ostavlja drugačiji utisak.
Stručnjakinja za prehrambene proizvode Judith Schryro iz Potrošačkog centra u Berlinu za „Buzzfeed“ je navela nekoliko jednostavnih savjeta koji mogu pomoći prilikom izbora namirnica.
Jedan od osnovnih pokazatelja jeste stanje rashladnih vitrina i zamrzivača. Ako su proizvodi prekriveni kondenzacijom ili ledenim kristalima, to može značiti da je temperatura varirala a što je posebno rizično kod mesa, ribe i drugih lako kvarljivih artikala.
Više čitajte:
Određene dijelove piletine ne bi trebalo jesti, evo i koje
U odjelima sa svježom ribom i mesom ne bi trebalo biti neprijatnih mirisa. Uređeni proizvodi, čiste površine i jasno razgraničeni artikli sve su to znakovi da se vodi računa o higijeni.
Schryro upozorava da treba izbjegavati meso koje je sivkaste boje ili koje pušta tečnost. Mirisni tragovi u mesnom dijelu trgovine najčešće su znak da nešto nije kako treba, zapravo kako ona kaže dobar supermarket u tom dijelu ne bi trebao mirisati ni na šta.
Obratiti pažnju na ambalažu
Pažnju treba obratiti i na podove. Prljavština, tragovi ljepljivih tečnosti, smeće koje nije pokupljeno sve to može ukazivati na opušten pristup održavanju higijene. Slično važi i za ambalažu. Otvoreni ili oštećeni proizvodi nisu samo estetski problem već i potencijalni zdravstveni rizik.
Iako ove smjernice mogu pomoći prosječnom kupcu da procijeni stanje u prodavnici, detaljnije provjere ostaju zadatak sanitarnih službi. Međutim kako ističe glasnogovornik organizacije Foodwatch sistem kontrole u Njemačkoj nije bez problema.
Svaka treća inspekcija se prema njihovim podacima, uopšte ne provodi. Osim toga, javnost rijetko ima uvid u rezultate provjera.
Zato oni koji svakodnevno biraju proizvode s polica trgovina trebaju razviti vlastiti osjećaj opreza i pažljivosti. To je kako navode stručnjaci barem za sada, najpouzdaniji način da se izbjegnu neželjene situacije prilikom kupovine hrane.
Možda će vas zanimati i ovo:
Njega beba u BiH postaje luksuz: Cijene bebi opreme skuplje nego u Njemačkoj
Promjena prezimena nakon razvoda: Potrebno 12 dokumenata i šest mjeseci
Ovo može biti znak da vam je telefon hakovan: Obratite pažnju na jedan detalj